لاک پشت گوش قرمز


لاک پشت گوش قرمز (Red Ear Slider) یا نام علمی Trachemys scripta elegans یک جانور نیمه آبزی از رده خزندگان است که به‌طور طبیعی در محیطی آرام و منابع آب شیرین و گرم مانند برکه، دریاچه، باتلاق، نهر و رودخانه زندگی می‌کند. معمولاً این لاک‌پشت برای آفتاب گرفتن بر روی تخته سنگ‌های پهن که از نور خورشید خوبی برخوردار هستند تجمع کرده و حتی بر روی یکدیگر سوار می‌شوند. پوشش گیاهی آبی خوب از دیگر نیازهای اولیه این حیوان می‌باشد که خود یکی از غذاهای اصلی لاک‌پشت بالغ محسوب می‌شود.

این خزنده شناگرهای بسیار سریع و ماهری هستند و همیشه در نزدیکی منابع آبی باقی می‌مانند مگر اینکه بخواهند منبع آبی دیگری را پیدا کنند و یا اینکه لاک پشت ماده به دنبال لانه سازی و تخم ریزی باشد. حتی لاک پشت‌های تازه از تخم درآمده نیز از این مناطق دور نمی‌گردند.

این جانوران از نظر جغرافیایی از اطراف رودخانه می سی سی پی تا پایین خلیج مکزیک منشأ می‌گیرد. این لاک پشت‌ها در آب هوای گرم بخصوص در یک چهارم جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا رشد می‌کنند که به‌راحتی در مناطق شرقی و جنوب کلرادو تا ویرجینیا یافت می‌شوند.

به دلیل صادرات این‌گونه از لاک پشت توسط تجار و شرکت‌های فعال در این زمینه زیستگاه طبیعی Red Ear Slider در سراسر جهان با آب و هوای مشابه گسترش یافته است.

شرایط محیط زندگی این حیوان شامل منابع آب شیرین، مکان آفتاب گیری، پوشش گیاهی مناسب، خاک مناسب لانه سازی و تخم گذاری می‌باشد. مکان آفتاب گیری و تخته سنگ‌ها با سطحی خشک و زیر آن نیز باید گل آلود و نرم باشد. Red Ear Slider جوان‌تر از بچه ماهی، حلزون، حشرات و به تدریج از پوشش گیاهی موجود در زیستگاه طبیعی خود تغذیه می‌کنند.

    لاک پشت گوش قرمز